ساختمان سازی چهارشنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۱ 22:2

ساختمان سازی و راه سازی

1- کنترل ساخت و ساز  ساختمان ها در شهرها و روستاها از دو جهت حائز اهمیت است آن دو را بنویسید؟

1- ساختمان ها دارای استحکام کافی باشند  2- موقعیت ساختمان به گونه ای انتخاب شود که به زمین همسایه و خیابان و کوچه تجاوز نکند.

2- نظارت مستقیم بر ساخت و ساز ساختمان ها بر عهده ی چه سازمانی می باشد؟

شهرداری

3- چند مورد از وظایف شهرداری ها را بنویسید؟

خدمات شهری مانند تمیز نگه داشتن شهر ، ایجاد فضای سبز و پارک ، آسفالت  کردن و جدول کشی کوچه ها و خیابان ها و همچنین نظارت بر کیفیت ساختمان سازی و کنترل ضوابط و معیارهای فنی

4- عدم توجه ساختمان سازان به نکات ایمنی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

باعث تلفات جانی و خسارت های مالی می گردد.

5- دانش آموزان چگونه می توانند از بروز حوادث ساختمانی جلوگیری کنند؟ با مشارکت در اجرای نکات ایمنی  و ارتباط با مسئولان شهرداری

6- خطرات ناشی از رعایت نکردن نکات ایمنی برای شهروندان را در هنگام ساخت ساختمان بنویسید؟

1- سقوط اجسام و مصالح از ارتفاع روی سر شهروندانی که در حال رفت و آمد هستند. 2- سقوط کارگران در حال کار از ارتفاع 3- سقوط افراد در چاه های  بدون حفاظ

7- برای جلوگیری  سقوط اجسام روی شهروندان  چه باید کرد؟ پیمانکار باید با استفاده از داربست و توری فضای امنی را برای رفت و آمد  شهروندان فراهم سازد.

8- برای جلوگیری از سقوط کارگران در حال کار از ارتفاع چه باید کرد؟ باید کارگرانی که در فضای باز و ارتفاع کار می کنند از کمربند ایمنی استفاده کنند.

9- لازم است اطراف نورگیرها و چاله های آسانسور با ایجاد حفاظ ایمن شوند. صحیح         غلط

10- وظیفه ی کلاف ( شناژ) در ساختمان  چیست؟

کلاف ها همانند استخوان بندی بدن انسان هستند که نیروهای ناشی از زلزله بر پیکره ی ساختمان را به زمین منتقل کرده و مانع فرو ریختن دیوارها جلوگیری می نمایند.

11- آیین نامه ها برای جلوگیری از خرابی ساختمان های اجری سازندگان این  ساختمان ها را ملزم می کنند تا از کلاف های ............ و ............. استفاده نمایند. ( بتنی  - فلزی )

12- ماکت چیست؟

یکی از ابزارهای مهندسان است  و نمونه ی کوچکی از چیزی است که می خواهند بسازند و آن را برای توضیح و توجیه در معرض دید قرار می دهند.

13- بهترین روش برای کسانی که غیر فنی هستند و می خواهند در زمان کوتاهی درباره ی یک طرح اطلاعات جامعی کسب کنند چیست؟ ماکت بهترین روش توضیح و توجیه و ارائه کار است.

14- آموزش ماکت سازی چگونه است؟ ماکت سازی نیاز به آموزش خاص ندارد و هر کس به میزان خلاقیت خود می تواند در آن مهارت کسب نماید.

15- ماکت سازان ماهر ماکت های خود را از چه موادی می سازند؟

چوب ، یونولیت ، فوم ، پلاستیک ، مقوای مخصوص  و گاهی از گل می سازند.

16- برای چسبانیدن یونولیت و فوم  چه می کنند؟ این مواد با چسب های معمولی به هم متصل نمی شوند باید از چسب های مخصوصی استفاده شود که مصالح را نمی سوزانند ( حل نمی کنند ) در صورتی که به این نوع چسب دسترسی ندارید از سوزن ته گرد یا چسب چوب استفاده کنید.

17- راه چیست؟ راه ها شریان های حیاتی یک کشورند که مسافرت و حمل و نقل روی آن انجام می شود.

18-راه ها نباید پیچ یا شیب تند داشته باشند.  صحیح        غلط

19- منظور از خاکریزی یا خاک برداری چیست؟

در راه سازی اگر تپه ای را برداریم در اصطلاح خاک برداری و اگر جایی گود باشد  و خاک داخل آن بریزیم اصطلاحا خاک ریزی گفته می شود.

20- در چه مواقعی از پل استفاده می کنیم؟

اغلب در مسیر راه ها ؛ رودخانه ها قرار دارند که نمی توان  آن ها را خاک ریزی کرد زیرا این کار مانع جریان یافتن آب می گردد. .در این گونه مواقع از پل استفاده می کنیم.

21- دو نوع پل نام ببرید؟ خرپایی  و قوسی شکل

نوشته شده توسط حکیمی  | لینک ثابت |